Джерело: unian.ua

Країни “Великої сімки” можуть узгодити умови надання Україні кредиту на 50 млрд доларів з прибутку від заморожених активів Росії вже до жовтня.

Єллен заявила Reuters на полях зустрічі фінансових лідерів G20 у Бразилії, що переговори про надання кредиту були конструктивними, зокрема щодо вимог США про запевнення, що активи залишаться замороженими протягом тривалішого періоду часу.

“У нас тут були конструктивні розмови. І ми тісно співпрацюємо, щоб спробувати просунути це вперед. Я думаю, що все виглядає добре з точки зору досягнення точки, де ми зможемо це зробити, ймовірно, до жовтня”, – сказала Єллен.

Вона заявила, що США тиснуть на Європу, вимагаючи гарантій того, що активи залишатимуться замороженими протягом тривалого періоду часу – досить тривалого, щоб гарантувати, що доходи від активів зможуть погасити кредит доти, доки не буде досягнута мирна угода, що збереже суверенітет України і компенсує їй шкоду, завдану вторгненням Росії.

Дані щодо зайнятості в США, які мають бути опубліковані в п’ятницю, дадуть їм змогу оцінити, чи тривали поступові ознаки уповільнення в липні.

Вона сказала, що частина цієї потреби у визначеності пов’язана з розрахунками “скорингу” бюджету США.

“Нам потрібні гарантії, які ясно показують, що американські платники податків не будуть на гачку, щоб виплачувати ці кредити. І ми хочемо переконатися, що бюджетні оцінювачі задоволені тим, що ці активи будуть джерелом погашення цих кредитів”, – пояснила Єллен.

Якби вартість кредиту враховувалася в бюджеті США, адміністрації Байдена-Гарріс довелося б отримати схвалення Конгресу, що може бути складно з огляду на минулі розбіжності з приводу фінансування України та політики в передвиборчий рік. Суми, які країни G7 внесуть у кредит, ще не визначені.

Кредит для України від G7

Кредит у розмірі 50 мільярдів доларів, узгоджений у принципі лідерами G7 у червні, буде обслуговуватися за рахунок надходжень, отриманих від активів російського центрального банку в розмірі близько 300 мільярдів доларів, заморожених на Заході після вторгнення Москви в Україну на початку 2022 року.

Хоча серед країн G7 немає одностайної підтримки повної конфіскації капіталу в розмірі 300 мільярдів доларів, блок згоден, що юридично можливо викачувати прибуток, який генерують активи.

Більша частина заморожених грошей, близько 210 млрд євро (228 млрд доларів США), знаходиться в Європі. Близько 10 млрд доларів США перебувають у Сполучених Штатах, 10 млрд доларів США – у Великій Британії і близько 30 млрд доларів США – в Японії.

Це означає, що основна частина грошей для обслуговування кредиту надходитиме з активів, заморожених ЄС, який поновлює своє рішення щодо санкцій проти Росії, включно із заморожуванням активів, кожні шість місяців.

Уже восени цього року Україна отримає всі кошти, виділені Сполученими Штатами Америки Києву навесні. Про це повідомила посол України в США Оксана Маркарова. За її словами, загалом буде виділено 60 мільярдів доларів, з яких 7,9 млрд – це пряма бюджетна допомога.