Джерело: unian.ua

18 червня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що країни-члени Альянсу близькі до узгодження нової кандидатури на цю посаду. Претендент на пост – Марк Рютте, який нині є премʼєр-міністром Нідерландів. УНІАН зібрав ключові факти про політика, які варто знати.

  • Політичний шлях Марка Рютте
  • Боротьба за посаду генсека НАТО
  • Що каже про Рютте чинний генсек
  • Марк Рютте і Україна
  • Заяви Марка Рютте про Україну: кращі цитати

Політичний шлях Марка Рютте

Чинний премʼєр-міністр Нідерландів Марк Рютте народився в Гаазі 14 лютого 1967 року. Він розпочав свою політичну карʼєру ще в 2002 році. Тоді він був призначений державним секретарем із соціальних питань та зайнятості, де Рютте відповідав за соціальне забезпечення, матеріальну допомогу та умови праці. Після відставки уряду він був депутатом парламенту, після чого його знову призначили на цю посаду. 

З травня 2006 року по серпень 2023 Рютте був лідером Народної партії за свободу і демократію. На посаді премʼєр-міністра Нідерландів він перебуває вже 14 років – від жовтня 2010-го. Він був першим прем’єр-міністром країни не від Християнсько-демократичної партії і Партії праці з 1918 року, а також прем’єром від Народної партії за свободу і демократію.

Боротьба за посаду генсека НАТО

Як відомо, 57-річний Марк Рютте є ключовим кандидатом на пост генерального секретаря НАТО. Він може замінити Єнса Столтенберга, повноваження якого завершуються цієї осені. 

Зазначимо, що на цей пост претендував не лише Рютте. Про подібні наміри заявляли міністр закордонних справ Латвії Кріш’яніс Каріньш, прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, а також президент Румунії Клаус Йоганніс.

Аби Марка Рютте призначили на пост генсека НАТО, необхідна згода від всіх країн-членів Альянсу, яких нині 32. У квітні він мав підтримку від 28 країн – сумніви залишалися у Словаччини, Румунії, Туреччини та Угорщини. Проте згодом після зустрічі з Рютте президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган підтримав кандидатуру премʼєра Нідерландів. 

18 червня стало відомо, що проти більше не виступає і Угорщина – це підтвердив премʼєр-міністр країни Віктор Орбан. У ЗМІ писали, що заради схвалення кандидатури, Рютте пообіцяв Орбану дозволити Угорщині не брати участі в діяльності НАТО з підтримки Києва.

Що каже про Рютте чинний генсек

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг позитивно відгукується про Марка Рютте. За його словами, “це дуже гарний кандидат”, бо має багато досвіду на посаді глави уряду.

“Він мій близький друг і колега. І тому я вважаю, що Альянс дуже скоро визначиться з моїм наступником. Це буде добре для всіх нас, для НАТО і також для мене”, – заявив Столтенберг.

Марк Рютте і Україна

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Марк Рютте та уряд Нідерландів послідовно підтримували Київ. Зокрема, саме кандидат на посаду генсека НАТО був одним з ініціаторів створення коаліції з передачі Україні винищувачів F-16. Як і Данія, Нідерланди мають поставити перші літаки вже цього літа. 

1 березня 2024 прем’єр Нідерландів відвідав Україну. Разом із президентом України Володимиром Зеленським він побував у Харкові. Там вони оглянули  будівлі, зруйновані внаслідок обстрілів з боку РФ, і вшанували пам’ять загиблих дітей.

Того ж дня Україна підписала з Нідерландами історичну безпекову угоду. Вона розрахована на 10 років. Документ передбачає військову допомогу нашій країні вже цього року на суму на 2 млрд євро, а також подальшу підтримку.

Варто зазначити, що у січні 2023 року Марка Рютте було відзначено Орденом князя Ярослава Мудрого І ст. за вагомий внесок у зміцнення міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України.

Заяви Марка Рютте про Україну: кращі цитати

Збиття МН-17 Росією та допомога Україні

“Рани від 17 липня 2014 року досі не загоїлися. Ми об’єднані з українцями у нашій скорботі, бо українці також зараз втрачають своїх рідних. Трагедія MH-17 зміцнила наш зв’язок з вами. Ми активно працюємо для того, щоб усі винні у військових злочинах опинилися у трибуналі в Гаазі. Мир та справедливість повинні перемогти”.

Передача F-16

“Постачання F-16 є одним із найважливіших елементів домовленостей про військову підтримку України. Окрім дозволу на експорт, перед поставкою має бути виконано низку інших критеріїв, зокрема вимоги до персоналу та інфраструктури. Це рішення підтверджує незмінну прихильність Нідерландів надавати Україні підтримку, необхідну для відповіді на російську агресію, що триває”.

Прогрес України на шляху до ЄС

“Я вражений прогресом України, і Нідерланди готові допомогти Україні, оскільки вона продовжує працювати над реформами, яких вимагає процес вступу”.

“Мирні пропозиції” Путіна

“Той факт, що Путін вчора (14 червня, – УНІАН) вийшов із цією божевільною “мирною пропозицією” свідчить про те, що він панікує”.

Варто зазначити, що обрати нового генсека НАТО можуть вже на липневому саміті, який відбудеться 9−11 липня 2024 року у Вашингтоні. Такий прогноз зробила посол США при НАТО Джуліанн Сміт.